فروشگاه جامع معماری

بررسی کامل مطالعات شهرک مسکونی(نمونه های داخلی و خارجی)


بررسی کامل مطالعات شهرک مسکونی(نمونه های داخلی و خارجی)

_ شهرک مسکونی انگلت فرانسه :

 

این پروژه با هدف دستیابی به مسکن مقرون به صرفه ودر عین حال همگام با معیارهای معماری پایدار طراحی شده است این شهرک مسکونی از ۷ ساختمان تشکیل شده ،فواصل وجهت گیری ساختمانها به گونه ای است که علاوه بر بهره مندی از نورخورشید ،کمترین سایه بر روی آنها ایجاد می شود.

_ شهرک مسکونی هرزبرگ:

 

شهرک مسکونی هرزبرگ توسط گروه معماری AllesWirdGut در شهر وین؛ پایتخت کشور اتریش و در زمینی به مساحت ۲۰۲۱۳ مترمربع در سال ۲۰۱۱ اجرا شده است.
ایده اصلی ساخت این شهرک ارائه ترکیبی از انواع مجتمع های مسکونی به صورت یک محله مسکونی جهت تسهیل در امور زندگی آن باشد. و به این صورت این ایده در دو سطح برنامه ریزی شهری و معماری دنبال شد.

_ خانه سازی باکدراگت

 

ورن آتزن (Jorn Utzon) از سال ۱۹۵۴ شروع به بسط ایده های طراحی خود برای واحدهای اقامتی نمود؛ این امر برای پذیرش در یک رقابت طراحی در مرکز شهر الینبرگ اتفاق افتاد که در زمان همکاری وی با معماران سوئدی به نام های اریک و هنری اندرسون بود. برنامه طراحی، شامل بلوک های ۱۴ طبقه ۴ واحدی بود. آپارتمان ها به صورت موازی در ردیف هایی جهت گیری شده بودند که دارای تراس بوده و به مناظر طبیعی اطراف دید داشتند. در هر واحد آپارتمانی، کف ساختمان به صورت پله ای در ترازهای مختلفی پایین می رفت و این بدان منظور بود که واحد اقامتی، نقطه شروعی برای طراحی به حساب آید: "با طراحی شهر بر مبنای کوچکترین واحد ممکن، یعنی واحد مسکونی و همچنین با تلفیق واحدهای مسکونی با یکدیگر. چنین نگرشی به برج های مسکونی، به هر واحد اهمیت خاصی بخشیده بود." این نوع نگرش یورن آتزن به طراحی خانه، به عنوان مجموعه ای از واحدهای منفرد، در کارها و طرح های خانه های محوطه ای نیز مشهود است.

_ مجتمع مسکونی وال هلند

 

موقعیت : آمستردام
معمار : Frits van Dongen از Cie.هلند
زیر بنای نا خالص ۳۵۸۰۰متر مربع
تاریخ شروع پروژه : ۱۹۹۵
تاریخ ساخت ۱۹۹۸-۲۰۰۰
مجتمع مسکونی وال ،ساختمان خاکستری رنگ پر ابهتی است که همچون وال عظیم الجثه ای کنار رودخانه Ijدر مرکز آمستردام به ساحل آرام نشسته است . مقیاس عظیم فرم نامتعادل وتندیس گون ونیز نمای فلزی این مجتمع مسکونی ،آن را به یک نشانه وساختمان آیکونیک در این منطقه بندری تبدیل کرده است .این ساختمان به عنوان یکی از سه ساختمان بزرگ مقیاس منطقه ای که بافت معماری آن بیشتر در بر دارنده ساختمانهای کم مرتبه است ،در تضاد با محیط اطراف ، همانند شهاب سنگی به نظر می رسد که از آسمان افتاده است .

_ مجتمع مسکونی شار / علیرضا تغابنی

 

موقعیت: تهران، ایران
تاریخ: ۱۳۹۱ مساحت: ۳۰،۰۰۰ مترمربع
وضعیت: طرح پیشنهادی مسابقه / رتبه سوم
کارفرما: گروه شار
تیم طراحی: علیرضا تغابنی، حمید عباسلو، شهاب‌الدین رمضانی، روح‌الله رسولی
استراتژی طراحی در این پروژه، حفظ درختان، به همراه ایجاد تنوع دید و حداکثری کردن آن در واحدهای مسکونی بود، به این شکل که کل ساختمان، حجمی یکپارچه در نظر گرفته شد که در نواحی درختان، از این حجم کسر شده است، گویی درختان باعث خوردگی حجم سفید شده‌اند. نواحی خورده شده که پر از خلل و فرج، تراس‌ها، پنجره‌ها و نورگیرها هستند، از جنس چوب و دیواره‌های صلب بیرونی، بتونی و به رنگ سفید خواهند بود.

_ برسی نمونه های داخلی شهرک مسکونی

_ شهرک امید تهران

 

شهرک امید یکی از شهرک‌های مسکونی پایتخت ایران است که در شمال شرقی شهر تهران در مجاورت پارک جنگلی لویزان و جنوب اراضی سوهانک قرار گرفته‌است. این شهرک شامل ۱۹۴۶ واحد مسکونی در قالب ۱۸ برج و ۵۴ خانهٔ ویلایی است و جمعیت ساکن در آن حدوداً ۸۰۰۰ نفر برآورد می‌شود. این شهرک که در میان جنگل لویزان در شمیرانات واقع شده، محل طلاقی مناطق یک و چهار شهر تهران است.

_ شهرک امید، ساختمان ستاره

 

عملیات طراحی و ساخت این شهرک مسکونی در شمال شرق تهران به نام «شهرک فرحناز» در سال ۱۳۵۴ به سفارش گارد جاویدان(گارد شاهنشاهی ایران) توسط یک پیمانکار فرانسوی آغاز شد. همچنین این شهرک پیش از انقلاب اسلامی قرار بود تنها به فرماندهان، امیران، افسران و درجه داران گارد اختصاص یابد و از اولین واحد این مجموعه در ساختمان ۱۷ فعلی یا A1 بصورت مبله توسط شخص محمد رضا پهلوی رونمایی شد.
پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و انحلال گارد شاهنشاهی، این شهرک به «شهرک امید» تغییر نام پیدا کرد و مالکیت آن به شرکت تعاونی مسکن امید وابسته به لشکر ۲۱ حمزه نیروی زمینی ارتش (لشکر گارد سابق) واگذار شد. عملیات عمرانی مطابق نقشه قبلی پس از توقفی چند ساله مجدداً از سر گرفته شد و نهایتاً ۱۸ ساختمان در سه نوع A و B و C به بهره‌برداری کامل رسید و به تدریج تحویل خریداران شد

_ شهرک خاوران تبریز

 

اوائل دهه ۷۰ شهرداری تبریز در راستای ایجاد منبع درآمدی برای اجرای طرح‌های تفصیلی شهر تبریز آغاز به تملک اراضی خاوران برای احداث شهرک در شرق شهر کرد. این موارد با نگاه واقع‌بینانه به مسائل شهرسازی و تراکم‌های جمعیتی آینده برای این شهرک پیش‌بینی شده است.

از خصوصیات بارز طرح آماده‌سازی شهرک خاوران حذف گذرهای کمتر از ۱۲ متر و قطعات کمتر از ۳۰۰ متر و وجود مراکز محله‌ای، رعایت حریم فضای سبز و خیابان‌های اصلی اشاره کرد.

_ نتیجه مطالعات شهرک های مسکونی
طراحی مجتمع مسکونی اگر با شناخت کافی از فرهنگ و آداب و رسوم استفاده کنندگان آن همراه نباشد، الزاما باعث بروز تضاد و دوگانگی بین اداب و رسوم، باورها (فرهنگ) و کارکردهای فضای مسکونی می شود. در این صورت ساکنان تا حد ممکن می کوشند، با دست کاری و تغییر در معماری بنا، واحد مسکونی را با آداب و رسوم و باورها و عقاید و ویژگیهای زیست محیطی، و در یک کلام، با نیازها و ضرورتهای فرهنگی و اجتماعی خود منطبق کنند. اگر بیگانگی معماری واحد مسکونی با ویژگی های مردم شناختی به حدی باشد که تغییرات و اصلاحات نتواند آن را با نیازها و ضرورتهای فرهنگی همراه کند، این معماری به تدریج در نیازها و ضرورتهای فرهنگی ساکنان تغییر ایجاد خواهد کرد، در حقیقت می توان گفت اگر واحد مسکونی با فرهنگ جامعه سازگاری نیابد، در نهایت فرهنگ جامعه ناچار از سازگاری با معماری واحد مسکونی خواهد شد. در غیر این صورت زندگی در تضاد و تزاحم دائم برای ساکنان دشوار خواهد بود.

_ بخشی از اهداف پروژه شهرک مسکونی :
دسترسی آسان و سریع به شریانهای اصلی
برخورداری از حداکثر نور با طراحی و جهت گیری مناسب ساختمانها
پیش بینی فضاهای عمومی مدرن از قبیل ورزشی ، تجاری ، اداری ، فرهنگی و مذهبی و …
طراحی شهری مناسب با حداکثر فضای سبز (۴۰ متر مربع به ازای هر واحد مسکونی)
محیط آرام و مناسب جهت زندگی
نماهای زیبا با دید و منظر مناسب در منطقه
مجزا نمودن مسیر های سواره وپیاده
طراحی مسیر حرکت دوچرخه
رعایت حریم خصوصی ساکنین شهرک با توجه به فرهنگ شهر
توجه به اصول معماری پایدار در صورت امکان

این فایل دارای ۷۸ اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.


مبلغ قابل پرداخت 5,500 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۵               تعداد بازدید : 2979

دیدگاه های کاربران (0)

نقشه کامل شهرک جدید سهند

نقشه کامل شهرک جدید سهند

ما برای شما باکس کاملی از شهرک جدید سهند رو برای شما گذاشتیم تا در صورت لزوم از آن بهره کامل و مفیدی را از آن داشته باشید هدف ما این است که نگران هیچ چیزی نباشید ما تمامی نیاز های شما رو بر آورده میکنیم و با ما مشکلات با شما کاری ندارند این باکس شامل تمامی نقاط شهرک سهند ...

پاور پوینت تحلیل آرامگاه خواجه ربیع مشهد

پاور پوینت تحلیل آرامگاه خواجه ربیع مشهد

پاور پوینت تحلیل و تجزیه آرامگاه خواجه ربیع مشهد و آسیب شناسی های بنا برای درس های آشنایی با مرمت و معماری اسلامی و... موقیعت قرار گیری پلان نما ...

انجام کلیه پروژه های معماری 09338869713

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما